ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

Здійснення заходів профілактики з дітьми в навчальному закладі та за місцем проживання з метою запобігання вчиненню ними адміністративних і кримінальних правопорушень.

Здійснення заходів індивідуальної профілактики з дітьми, що вчинили правопорушення, були засуджені до покарання, звільнені зі спеціальних виховних установ.

Виявлення та припинення фактів жорстокого поводження з дітьми, учинення стосовно них насильства, у тому числі батьками (законними представниками).

Надання правової та психологічної допомоги дітям, які є потерпілими в кримінальному впровадженні чи стали свідками злочину.

Кримінальна відповідальність неповнолітніх

Відповідальність неповнолітніх, тобто осіб, які не досягли 18-річного віку, передбачена кримінальним, адміністративним та іншим законодавством.Так, кримінальній відповідальності підлягають особи, які до вчинення злочину досягли віку 16 років (ч. 1 ст. 22 Кримінального кодексу України, далі - КК). Це так званий загальний вік кримінальної відповідальності.

Закон також (ч. 2 ст. 22 КК України) передбачає і знижений вік кримінальної відповідальності. Йдеться про осіб у віці від 14 до 16 років. Ці особи підлягають кримінальній відповідальності за такі види злочинів, як: вбивство (ст.ст. 115-117 КК), умисне тяжке тілесне ушкодження (ст. 121, частина третя статтей 345, 346, 350, 377, 398), зґвалтування (ст. 152), хуліганство (ст. 296) та інші. Зниження віку кримінальної відповідальності законодавець обумовив перш за все тим, що особа уже в 14-річному віці усвідомлює суспільну небезпечність і протиправність злочинів, які вказані в ч. 2 ст. 22 КК . Крім того, серед підлітків ці злочини досить поширені, і більшість з них тяжкі, представляють підвищену суспільну небезпечність. Особи у віці від 11 до 14 років не можуть бути суб’єктами злочину, оскільки не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність. Проте, ч. 2 ст. 97 КК визначає, що до цих осіб все ж таки можуть бути застосовані примусові заходи виховного характеру з дотриманням таких умов: по-перше, неповнолітньому виповнилось 11 років; по-друге, ця особа вчинила діяння, що підпадає під ознаки злочину, передбаченого особливою частиною КК. Згідно ст. 105 КК неповнолітній, який вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості, може бути звільнений судом від покарання, якщо буде визнано, що внаслідок щирого розкаяння та подальшої бездоганної поведінки він на момент постановлення вироку не потребує застосування покарання. У цьому разі суд застосовує до неповнолітнього такі примусові заходи виховного характеру:

1) застереження;

2) обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього;

3) передача неповнолітнього під нагляд батьків чи осіб, які їх заміняють, чи під нагляд педагогічного або трудового колективу за його згодою, а також окремих громадян на їхнє прохання;

4) покладення на неповнолітнього, який досяг п’ятнадцятирічного віку і має майно, кошти або заробіток, обов’язку відшкодування заподіяних майнових збитків;

5) направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи для дітей і підлітків до його виправлення, але на строк, що не перевищує трьох років.

Відповідно до ст. 98 КК, до неповнолітніх застосовуються лише такі основні види покарань:

1) штраф;

2) громадські роботи;

3) виправні роботи;

4) арешт;

5) позбавлення волі на певний строк.

Отже, відносно неповнолітніх не можуть застосовуватися: конфіскація майна, обмеження волі, довічне позбавлення волі, позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу, службові обмеження для військовослужбовців, тримання в дисциплінарному батальйоні.

АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НЕПОВНОЛІТНІХ

Стаття 12 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП) встановлює, що адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку. Згідно зі ст. 13 КпАП України до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються відповідні заходи впливу, передбачені ст. 24[1] КпАП, а саме:

• зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;

• попередження;

• догана або сувора догана;

• передання неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному чи трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

Заходи впливу мають виховний характер і можуть бути застосовані до неповнолітніх, які скоїли адміністративний проступок, у віці 16-18 років, якщо орган адміністративної юрисдикції дійде висновку, що виправлення правопорушника можливе без застосування до нього суворішого адміністративного стягнення. У сукупності ці заходи утворюють систему, що складена з урахуванням збільшення тяжкості примусових заходів — від менш суворих до суворіших. У разі вчинення особами віком 16-18 років окремих адміністративних правопорушень вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. Згідно КпАП до таких правопорушень належать:

- незаконні виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів чи психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах (ст. 44);

- дрібне викрадення чужого майна (ст. 51);

- порушення правил дорожнього руху (ст. 121—127, ч. 1, 2 і 3 ст. 130);

- пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів і технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для руху та невжиття необхідних заходів щодо їх усунення (ст. 139);

- порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами (ч. 2 ст. 156);

- дрібне хуліганство (ст. 173);

- стрільба з вогнепальної, холодної метальної чи пневматичної зброї в населених пунктах і не відведених для цього місцях або з порушенням встановленого порядку (ст. 174);

- злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця (ст. 185);

- порушення правил дозвільної системи щодо вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї та бойових припасів (ст. 190-195).

Зустіч з інспектором поліції

В. Сухомлинський говорив: «Сьогодні – діти, завтра народ». Народ, який стане творцем нашої незалежної Батьківщини. Його характер формується вже сьогодні. Про те якими треба бути, як використовувати свої права і виконувати обов’язки говорилося на тижні правових знань у Кумарівській ЗОШ І –ІІІ ступенів «На паралелях прав і обов’язків».

Сьогодні, як ніколи зростає співпраця школи з працівниками правоохоронних органів. Адже профілактична робота дає можливість виробляти у дітей уміння діяти в конфліктних ситуаціях, приймати правильні рішення, володіти навичками самозбереження, знати свої права та обов’язки.

Кожен проведений захід, (а їх було чимало), цікавий та повчальний. Але найбільш дієвою була зустріч учнів школи із старшим інспектором поліції Ковальчуком Володимиром Миколайовичом. У доступній формі Володимир Миколайович розповів молодшим школярам про правила поведінки на дорозі, про правила спілкування із незнайомими та знайомими особами, про дотримання дисципліни і про відповідальність за її порушення.

А із старшокласниками мова йшла про випадки хуліганства (дії і відповідальність), про запобігання шкідливих звичок серед школярів, про відповідальність за скоєні порушення. Для учнів 9-11 класів дільничним інспектором було проведено профорієнтаційну бесіду про престижність професії працівника внутрішніх справ. Старшокласники подякували дільничному за цікаві розповіді. І запросили на нову зустріч.

На завершення зустрічі інспектор поліції закликав пам’ятати про те, що закон захищає і оберігає нас, нашу сім’ю, наше життя, а порушувати закон – це однаково, що рубати гілку, на якій ми сидимо. Треба вміти скорятися закону, дисципліні, порядку, нормам людського співіснування.

Дирекція та учнівський колектив школи вдячні інспектору поліції за постійну співпрацю та високий професіоналізм.

/Files/images/DSC07723.JPG

/Files/images/DSC07729.JPG

Інформація про проведення заходів, щодо попередження правопорушень в школі в рамках тижня правового виховання (08.12 – 12.12.2016 р.)

№ п\п

Назва заходу

Дата проведення

Клас

Відповідальний

1.

Повідомлення на шкільних лінійках «Підліток і закон»

раз на місяць

1-11

ЗДВР, вчитель правознавства, учнівське самоврядування

2.

Бесіда з учнями школи на тему «Соціально – правова проблема боротьби зі зловживанням наркотиків та психотропних речовин»

08. 12

8-11

Класні керівники

3.

Бесіда – гра на тему : « Навіщо знати закон?»

08.12

1-4

Класоводи

4.

Бесіда на тему : « Я і дорога. Правопорушення на дорозі»

09.12

1-11

Вч. Правознавства, класні керівники, класоводи

5.

Бесіди з елементами рольової гри на тему «Відповідальність за хуліганство, крадіжку»

10.12

1-7

Класні керівники, класоводи

6.

Бесіда на тему : «Взаємовідносини людей через призму права»

11.12

8-11

вчитель правознавства

Пукас Л.С.

9.

Батьківські збори на тему : «Конфлікти між батьками та дітьми. Шляхи їх уникнення»

грудень

5-11

адміністрація школи класні керівники

10.

Показ фільму «Правда про наркотики»

12.12

8-11

ЗДВР

Кулачинська Т.В.

Вкладення
Кiлькiсть переглядiв: 1040

Коментарi