21 лютого- Міжнародний день рідної мови

Міжнародний день рідної мови відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року.
26 жовтня-17 листопада 1999 р. на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила в Парижі, було вперше оголошено про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності».
Оскільки з 6 тисяч розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.
День обрано на знак пам’яті подій 1952 року, коли у столиці Бангладеш Дацці розстріляли демонстрацію студентів, які вимагали захистити свою рідну мову бенгалі й визнати її однією з державних. А тогочасна влада Пакистану проголосила урду єдиною державною мовою, рідною вона була лише для 3% населення. Тому це було негативно сприйнято, особливо на сході, де майже виключно розмовляли бенгальською мовою. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Бангладеш) 1971 року, цей день відзначають у країні як день мучеників.
Зі слів фахівців, будь-яка мова під загрозою зникнення, якщо в суспільстві її перестають вивчати понад 30 % дітей.
За останні 300 років з існуючих 6 тисяч мов у світі 200 зникло.
Приблизно 2,5 тисячі мов перебувають під загрозою зникнення. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше 100 осіб, не задокументовані.
Українська мова пройшла нелегкий шлях. Однак, попри всі перешкоди, для багатьох мільйонів людей вона була і є рідною, є мовою їх дідів, батьків і буде також мовою їх дітей. Ми щиро віримо, що краса і сила української мови пригорне до себе серця мільйонів інших людей.
Саме ми, заради прийдешніх поколінь, повинні зберігати й шанувати мову, як це робили наші славні предки.
Любімо свою рідну мову, оскільки з нею наше майбутнє і майбутнє України!

Кiлькiсть переглядiв: 181

Коментарi